- Chciałbym was zaprosić, aby wasz rodzinny stół był miejscem celebrowania głębokiej, trwałej i nadprzyrodzonej radości - mówił bp Waldemar Musioł do uczestników Remontu Małżeńskiego.
W trzecią niedzielę Adwentu rodzinnie przeżywaną Mszą św. zakończył się tegoroczny Remont Małżeński. Jego temat osnuty był wokół wartości rodzinnego stołu. Rekolekcyjne konferencje wygłosili ks. Michał Zurzycki, duszpasterz rodzin diecezji gliwickiej oraz Barbara Słomian, dyrektor Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego i Opiekuńczego.
Pierwszego wieczoru ks. Zurzycki zachęcał do przyjrzenia się wartościom i emocjom, jakie towarzyszyły stołom w rodzinach, z których małżonkowie wyszli.
Z kolei w sobotni wieczór duszpasterz zaprosił uczestników rekolekcji, by przyjrzeli się temu, co dzieje się przy ich obecnych małżeńskich i rodzinnych stołach.
- Popatrz w oczy swojej żony. Ona jest darem Boga dla ciebie. Popatrz w oczy swojego męża. On jest darem Bożym dla ciebie. Jeżeli borykacie się z trudnościami, wasza relacja przypomina trzcinę nadłamaną, wiszącą na ostatnim włóknie albo jest podobna do gasnącego płomyka, który się tylko tli, to idźcie do naszego Pana Jezusa Chrystusa. On nie złamie trzciny nadłamanej i nie zagasi knotka o nikłym płomieniu. Jeśli dacie Mu zgodę, aby stał się częścią waszego małżeństwa, to wam tak rozpali ogień miłości małżeńskiej, że trzeba będzie was wodą polewać. Kochając Chrystusa, kochamy naszych współmałżonków. Kochając naszych małżonków, służymy Chrystusowi - mówił ks. Zurzycki.
Treść konferencji dopełniła adoracja Najświętszego Sakramentu, która odbywała się w szczególny sposób. Tuż przed ołtarzem ustawiony został stół, na nim filiżanki na spodeczkach. Jedna z napisem „mąż”, a druga z napisem „żona”. Po dwóch stronach stołu, naprzeciw siebie siadali mąż i żona. Trzymając się za ręce wspólnie trwali przed Jezusem ukrytym w białej Hostii.
Rekolekcje zwieńczyło niedzielne spotkanie. Najpierw - podczas konferencji Barbary Słomian - dziećmi zajmowały się animatorki. Ale później był już czas na Eucharystię, w której uczestniczyły całe rodziny. - Doświadczenie tego stołu, który jest w naszych domach, ma być zawsze zapowiedzią stołu, przy którym teraz się spotykamy: stołu Słowa i stołu Eucharystii - podkreślił ks. Tomasz Gajda.
Liturgii przewodniczył bp Waldemar Musioł, który w Niedzielę Gaudete podzielił się przeżywaną radością. - To pasterska radość spoglądania na was, małżonków, którzy będąc świadomi tego, że wszystko, co jest w życiu cenne - a przecież cenne dla was są małżeństwo i rodzina - wymaga stałej troski, a czasem nawet drobnego remontu. Jest to radość, że pośród adwentowego, przedświątecznego zabiegania znaleźliście czas na spotkanie z najważniejszym i największym inżynierem i budowniczym ludzkiego życia, jakim jest Pan Bóg - powiedział bp Musioł, rozpoczynając homilię.
Apelując do uczestników rekolekcji, by radowali się w Panu, zwrócił uwagę na trzy lekcje, jakie daje dzisiejsza liturgia słowa. Po pierwsze, odpowiada na pytanie, co jest źródłem radości głębokiej, trwałej i nadprzyrodzonej. - Źródłem radości jest przekonanie o wielkiej miłości Boga do człowieka, przekonanie i zaufanie do Boga takie, które sprawia, że nawet trudne okoliczności życia nie są powodem do lęku, do zniechęcenia i do beznadziei - mówił biskup.
Po drugie, liturgia słowa przypomina, że radość głęboka trwała i nadprzyrodzona nie jest zależna od zewnętrznych okoliczności. - W niepewności tego, co przyniesie życie, dla Sofoniasza i dla św. Pawła jest tylko jeden pewnik: Pan jest blisko. To On pisze historię naszego życia, nawet jeśli się wydaje, że ta historia jest naznaczona upadkami. Radości nie daje życie bez problemów, bo takiego życia nie ma i dobrze o tym wszyscy wiemy, ale daje ją wiara w to, że przeżywamy to życie u boku Pana - zapewnił biskup.
Po trzecie, uczy, że tym, co podtrzymuje i przedłuża radość jest służba, bycie drugim, jak św. Jan Chrzciciel był drugim. - Radość z ustępowania miejsca Jezusowi, radość ze służby, radość z możliwości wskazania na drugiego, radość z ukazania wielkości i piękna drugiego człowieka, to jest, przyznajcie, wymykająca się ludzkiej logice cecha prawdziwej radości - mówił bp Musioł.
Po homilii małżonkowie, patrząc sobie w oczy i trzymając się za ręce, często otoczeni przez swoje dzieci, odnowili przyrzeczenia ślubne.
Z kolei podczas Uwielbienia prowadząca śpiew Wspólnota Dawid zaprosiła przed ołtarz obecne w kościele dzieci, by wspólnie wyśpiewać: „Twoja miłość jest pierwsza. Twoja miłość jest większa. Twoja miłość jest w nas. Twoja miłość jest w naszych sercach!”. Do radosnego śpiewu z pokazywaniem dołączyli celebransi.
15.12.2024, Opole. Remont Małżeński. Uwielbienie
Na wszystkich uczestników rekolekcji czekały upominki od organizatorów. Tym razem były to pamiątkowe świeczniki do postawienia na rodzinnym stole.
Nie obyło się też bez zapowiedzi. A mianowicie, w przyszłym roku - od 12 do 14 grudnia - zaplanowany jest 15. Remont Małżeński. Jego tematem będzie ołtarz eucharystyczny, czyli trzeci - obok łoża małżeńskiego i rodzinnego stołu - ołtarz sakramentu małżeństwa. Konferencje wygłoszą Iga i Konrad Grzybowscy z Fundacji „Ster na Miłość”.