Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Opolski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE
    • BISKUPI

Najnowsze Wydania

  • GN 30/2025
    GN 30/2025 Dokument:(9350861,Zepsuty kompas)
  • GN 29/2025
    GN 29/2025 Dokument:(9344585,Wielkie dzieło tysiąclecia)
  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
opole.gosc.pl → Wiadomości z diecezji opolskiej → Zamiast broni - instrumenty

Zamiast broni - instrumenty przejdź do galerii

Wybitnie zdolni chłopcy z jedynej w Republice Środkowoafrykańskiej szkoły muzycznej założonej przez kapucyńskiego misjonarza br. Benedykta Pączkę zagrali na Spotkaniu Młodych w Wołczynie.

 
Śpiewa Hipolit, perkusista zespołu African Music School. Andrzej Kerner /Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭

Brat Benedykt Pączka, od ośmiu lat misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej, pięć lat temu założył tam szkołę muzyczną. To jedyna szkoła muzyczna w kraju, który zaliczany jest do dziesięciu najbiedniejszych na świecie.  

W tym roku zespół złożony z trzech najzdolniejszych uczniów African Music School przyjechał na trasę koncertową do Polski. Trasa zatytułowana została tak jak motto szkoły: "Zamiast broni instrumenty". W RŚA, rozdzieranej i nękanej od wielu lat przez rebelie, dużym problemem jest to, że szeregi rebeliantów zasilają młodzi ludzie żądni przygody, pieniędzy i łupów. Dlatego br. Benedykt założył szkołę dla uzdolnionych muzycznie dzieci i młodzieży.

- Mamy w niej osiemdziesięcioro dzieci. A teraz przez trzy miesiące jesteśmy w Polsce, żeby formować tych młodych ludzi na różnego typu warsztatach, gramy koncerty a ja głoszę kazania. Zbieramy pieniądze na wybudowanie tej szkoły muzycznej, jeszcze trochę ich potrzeba - mówił zakonnik wczoraj (13 lipca) podczas Spotkania Młodych w Wołczynie, gdzie zagrał zespół African Music School (więcej o spotkaniu TUTAJ). Tworzy go trzech chłopaków: Hipolit (perkusja), Jospin (gitara basowa) i Christophe Matara (gitara solowa).

- Hipolit, nasz perkusista ma dwanaścioro rodzeństwa, pochodzi z bardzo biednej rodziny. Kiedy zobaczyłem jak grał na perkusji w Bouar - miał takie patyczki wystrugane z drzewa - pomyślałem o nim: kurczę, jest dobry, muszę go mieć. Znalazłem go i jest u nas od pięciu lat. Szukamy dla niego miejsca w Polsce w szkole muzycznej i mam nadzieję, że wszystko dobrze pójdzie. Christophe Matara jest naszym najzdolniejszym gitarzystą. Właśnie otrzymał stypendium w Berklee College of Music w Bostonie, to znakomita, prestiżowa szkoła, słynna w świecie, bardzo droga. W następnym roku wylatuje na studia do USA. Jospin mieszkał w takim miejscu, gdzie nic nie istnieje. Więc wyciągnęliśmy go z tego miejsca. Jest najmłodszy, ma 14 lat, robi duże postępy. Myślę, że też czeka go duża kariera muzyka - przedstawiał skład zespołu br. Benedykt.

« ‹ 1 › »
African Music School w Wołczynie

Foto Gość DODANE 14.07.2021

African Music School w Wołczynie

​13.07, Wołczyn. Zespół trzech najzdolniejszych uczniów jedynej szkoły muzycznej w Republice Środkowoafrykańskiej założonej przez misjonarza br. Benedykta Pączkę OFMCap zagrał podczas Spotkania Młodych. Młodzi Afrykańczycy są w trasie koncertowej po Polsce pod hasłem "Zamiast broni instrumenty" - bo RŚA od wielu lat nękana jest rebeliami. Szeregi rebeliantów często zasilają młodzi ludzie żądni przygody, pieniędzy i łupów.  
oceń artykuł Pobieranie..

ak

|

GOSC.PL

publikacja 14.07.2021 14:56

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • AFRICAN MUSIC SCHOOL
  • BR. BENEDYKT PĄCZKA OFMCAP
  • REPUBLIKA ŚRODKOWOAFRYKAŃSKA
  • SPOTKANIE MŁODYCH W WOŁCZYNIE
  • WOŁCZYN

Polecane w subskrypcji

  • Prezydencki ekspert o planowanej reformie edukacji: „Pancerz wiedzy, wiary i cnoty zastępuje cienka błona empatii i dobrostanu”
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Prezydencki ekspert o planowanej reformie edukacji: „Pancerz wiedzy, wiary i cnoty zastępuje cienka błona empatii i dobrostanu”
  • Jan Sebastian Bach – harmonia strumienia, doskonałość gotyckiej katedry. Co można usłyszeć w religijnych dziełach kompozytora?
    • Kultura
    • Szymon Babuchowski
    Jan Sebastian Bach – harmonia strumienia, doskonałość gotyckiej katedry. Co można usłyszeć w religijnych dziełach kompozytora?
  • Sprzedaż i wynajem na platformach internetowych. Kiedy trzeba zapłacić podatek?
    • Finanse
    • Karol Białkowski
    Sprzedaż i wynajem na platformach internetowych. Kiedy trzeba zapłacić podatek?
  • Przypadek Ryszarda S.
    • Polska
    • Andrzej Grajewski
    Przypadek Ryszarda S.
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X