• facebook
 • rss
 • Bogu na chwałę, ludziom na pożytek

  Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

  dodane 05.05.2017 04:30

  Strażacy w wielu parafiach spotykali się na mszy i przy stole 4 maja, w święto swojego patrona.

  Ks. proboszcz Józef Sykosz modli się w intencji strażaków ochotników i docenia ich trud.   Ks. proboszcz Józef Sykosz modli się w intencji strażaków ochotników i docenia ich trud. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość - My tym razem świętujemy w gronie jednostki, ale zbliża się jubileusz 120 lecia naszej OSP, więc za rok odbędą się u nas obchody gminne. Liczymy, że uda się wtedy poświęcić nową figurę św. Floriana i zakupić do tego czasu do wyposażenia straży nową łódkę – opowiada Marek Stefanides, prezes zarządu OSP w Cisku.

  Formuła co roku jest taka sama – ksiądz proboszcz z parafianami przychodzi przed remizę, prowadzi nabożeństwo do św. Floriana, święci ich pojazdy, żeby dobrze służyły, potem w procesji wszyscy idą na Mszę św. do kościoła. Po niej, przy poczęstunku jest okazja porozmawiać o tym co było w minionym roku, co będzie.

  Jednostka liczy 28 osób, kolejne osoby co roku robią niezbędne uprawnienia. Biorą udział w różnych  interwencjach – wyjazdy do pożarów, podtopień, wypadków, usuwanie skutków wichur czy burz, zabezpieczanie i organizowanie różnych imprez lokalnych.

  - Jak można dać coś od siebie, to jest satysfakcja. Nie liczy się poświęconego czasu. U mnie nie było strażackich tradycji, to był kilka lat temu impuls, żeby pomagać – dodaje prezes.

  Podobnie mówi Sebastian Olszowski, który zapisał się do OSP jako kilkunastolatek, a dziś ma już piętnastoletni staż. Jego dzieci są dumne z taty strażaka, chętnie zakładają jego czapkę, choć nie wiedzą jeszcze czy też pójdą w jego ślady.

  A droga jest otwarta nie tylko dla chłopaków, bo w jednostce od kilku lat jest też kilka dziewcząt.

  - Obowiązują nas te same zasady co mężczyzn. U mnie w rodzinie pierwsza jestem strażakiem, u Agnieszki przykład dał brat. Jesteśmy w OSP od 2009 roku, bierzemy udział w akcjach, Agnieszka jest jednym z kierowców. No i pilnujemy, żeby w remizie był porządek – uśmiechają się Asia Ślusarz i Agnieszka Kaczmarzyk.

  Ciseccy strażacy zapewne cieszą się, że ich koledzy z tej samej gminy, z jednostki OSP w Miejscu Odrzańskim właśnie tego dnia (4 maja) za akcję informacyjno-prewencyjną „NIE dla CZADU” zdobyli I miejsce w tegoroczny konkursie ogólnopolskim Floriany 2017 w kategorii Poprawa bezpieczeństwa. O tej jednostce więcej tutaj.

  W parafiach, gdzie św. Florian patronuje szczególnie, obchody odpustowe odbędą się w najbliższą niedzielę. Np. w Kamionce (parafia Mechnica), gdzie szczególną tradycją jest procesja ku czci św. Floriana wyruszy ona o godz. 10.00 od kapliczki w Kamionce do kościoła parafialnego. O tej tradycji można poczytać tutaj.

  Zaś doroczna pielgrzymka strażaków na Górę św. Anny odbędzie się w niedzielę 14 maja.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół