Do podjęcia wielkopostnych praktyk i zobaczenia w nich nowego sensu zachęca ks. Arnold Drechsler.
Dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej, która od ponad 20 lat w okresie Wielkiego Postu rozprowadza papierowe skarbonki jałmużny wielkopostnej, stwierdza, że choć często dla współczesnego człowieka pojęcia takie, jak post czy jałmużna, brzmią dość „niemodnie” czy nawet archaicznie, korzyści z ich zastosowania nadal są wielkie.
- Dziś moglibyśmy powiedzieć, że post to monitoring naszych pragnień i skłonności, diagnostyka głodów i uzależnień, kontrola naszych relacji. Od jałmużny na jakiś cel bliższe jest wielu osobom pojęcie fundraisingu,czyli zdobywania pieniędzy przez proszenie o wsparcie osób indywidualnych, firm, fundacji czy instytucji - tłumaczy ks. Arnold Drechsler.
Niezależnie jednak od przyjętej terminologii, zachęca do włączenia się w praktykę wyrzeczeń i ofiarności, zwłaszcza dzieci i młodzież, poprzez ową papierową „skarbonkę wielkopostną”. - Dobrowolna rezygnacja z czegoś, umiar i ofiarowanie tego, co dzięki postowi udało się odłożyć, może pomóc uwolnieniu się od wszelkich możliwych nieuporządkowanych przywiązań, a także w odnowieniu naszych więzi z bliźnimi. Stąd już niedaleka droga do Boga - podkreśla.
Do parafii, biur rejonowych Caritas i Szkolnych Kół Caritas trafiło ok. 18 tys. skarbonek.
Zebrane w czasie Wielkiego Postu ofiary zostaną po raz trzeci przeznaczone na działalność łaźni dla osób bezdomnych w Opolu. Rok temu zebrano na ten cel 66 tys. zł.
Dzieło jałmużny wielkopostnej i działalność łaźni można wspomóc także darowizną na konto Caritas Diecezji Opolskiej (numer na stronie www.caritas.diecezja.opole.pl z dopiskiem „Jałmużna wielkopostna”).
O samej łaźni można przeczytać tutaj:
Budowa: http://opole.gosc.pl/doc/3292073.Jest-zgoda-na-laznie
Poświęcenie: http://opole.gosc.pl/doc/3565768.Laznia-dla-bezdomnych-w-centrum-miasta-znakiem-od-Boga
Podsumowanie I roku działalności: http://opole.gosc.pl/doc/4332268.Nedza-nie-dyskwalifikuje-sprawiedliwosc-nie-zbawia