Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ratujmy życie Boże w Kościele opolskim

List pasterski biskupa opolskiego na Niedzielę Chrztu Pańskiego.

W najbliższą niedzielę w kościołach diecezji opolskiej będzie czytany list biskupa opolskiego Andrzeja Czai na Niedzielę Chrztu Pańskiego. Ordynariusz opolski kilka razy podkreśla w nim, jak wielkim darem jest chrzest święty.

"Od dnia chrztu świętego jesteśmy świątynią Ducha Świętego i mamy udział w Boskim życiu. Żyje w nas Jezus i naszym udziałem jest nowe życie, które św. Paweł wyraża w słowach: Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus” – pisze w części listu zatytułowanej dramatycznie „Ratujmy życie Boże w Kościele opolskim”. Bp Czaja ubolewa, że „nie umiemy dziś należycie wartościować tej wielkiej łaski, coraz bardziej lekceważymy i zaniedbujemy życie Boże w nas, co w skrajnym przypadku prowadzi do obumierania w nas tego, co Boże. Gorzkim skutkiem jest kryzys wiary w wielu sercach i coraz większe zeświecczenie naszej egzystencji chrześcijańskiej”.

Aby przeciwdziałać tym niekorzystnym zjawiskom, biskup opolski erygował 30 grudnia 2018 r. w Oleśnie nowe dzieło diecezjalne: Maryjną Wspólnotę Opiekunek Dziecięctwa Bożego. To wspólnota dla kobiet powyżej 18. roku życia, które „będą dbały o życie Boże w sobie, będą się angażowały na rzecz wychowania religijnego własnych dzieci czy wnuków i będą się starały wspierać duszpasterzy w dziele animowania formacji duchowej w parafii”. Bp Czaja gorąco zachęca wszystkie diecezjanki, by rozważyły wstąpienie do tej wspólnoty.

Przyjęcie pierwszych członkiń wspólnoty odbędzie się 26 lipca w sanktuarium św. Anny w Oleśnie. A od dziś rozpoczyna się czas naboru. W maju i w czerwcu w kilku miejscach diecezji odbędą się spotkania prezentujące zasady funkcjonowania tej wspólnoty kobiet diecezji opolskiej.

W treści listu znajduje się także wspomnienie świątobliwej Eufemii – Ofki, przeoryszy raciborskich dominikanek, której 660. rocznica śmierci przypadnie 17 stycznia, a w niedzielę 20 stycznia o 10.30 w kościele Wniebowzięcia NMP w Raciborzu biskup gliwicki Jan Kopiec będzie przewodniczył Mszy św. w intencji jej beatyfikacji.

Bp Andrzej Czaja zachęca także wszystkich wiernych do modlitwy o jedność chrześcijan w zbliżającym się Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia).

Całość listu można pobrać poniżej lub przeczytać na następnych stronach.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama