Nowy numer 26/2022 Archiwum

Jakimi drogami wędrują pielgrzymi?

– Idziemy łąkami, polami, lasami i drogami asfaltowymi – wyjaśnia ks. Tomasz Jałowy, szef służby porządkowej.

– Trasa opolskiej pielgrzymki jest bardzo zróżnicowana. W ciągu dnia trzeba przejść ok. 25 kilometrów. Ale są dni, m.in. wtorkowy etap z Kamienia Śląskiego na Górę św. Anny, który liczy tylko 10 kilometrów. Cała trasa strumienia opolskiego to ok. 130 km – opowiada ks. Tomasz Jałowy, który wraz z klerykami dba o dyscyplinę w całym pielgrzymkowym strumieniu.

Odcinki do przejścia są bardzo różne. Za jeden z trudniejszych dni w opolskim strumieniu uważana jest środa, kiedy od Góry św. Anny, przez Strzelce Opolskie aż do Zawadzkiego wędruje się drogami asfaltowymi. – Słynne są również piątkowe piaski w lesie między Zborowskiem a Kulejami. To dzień pokutny, dzień Drogi Krzyżowej, więc pielgrzymi mają dodatkowy wysiłek – mówi ks. Jałowy.

Każdego dnia na trasę pielgrzymka wychodzi wcześniej rano i wędruje aż do wieczora. Mniej więcej co półtorej godziny są 20-minutowe postoje. Jest też jeden postój godzinny, tzw. obiadowy.

Pielgrzymi wędrują w 26 grupach. – Naszym zadaniem jest czuwanie nad porządkiem od momentu porannego startu aż do dojścia ostatniej grupy na nocleg. Na poszczególnych postojach wyznaczamy miejsca odpoczynku dla każdej z grup, pilnujemy czasu wyjścia, tak by pielgrzymkowe grupy szły w odpowiedniej odległości między sobą, a także pilnujemy trasy – wyjaśnia ks. Jałowy.

Plan trasy:

  • strumień opolski – TUTAJ
  • strumień głubczycki – TUTAJ
  • strumień kluczborski – TUTAJ
  • strumień nyski – TUTAJ
  • strumień raciborski – TUTAJ
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pobieranie... Pobieranie...