Nowy numer 23/2021 Archiwum

Srebrne gody w drodze

Grażyna i Alfred Ottlik pobrali się 25 lat temu na pielgrzymce. W tym roku świętują jubileusz – oczywiście na pielgrzymce.

– Poznaliśmy się na spotkaniu popielgrzymkowym, po którym pojechaliśmy na zabawę. Tam zostałam poproszona do tańca – wspomina Grażyna Ottlik, dopowiadając, że z samej pielgrzymki się nie kojarzą. Szli w różnych grupach – ona z Raciborza, brat Alfred z Cyprzanowa. Jako zakochani również pielgrzymowali, wtedy już razem.

– Kiedy byliśmy zaręczeni, mąż spytał mnie czy chciałabym mieć ślub na pielgrzymce – mówi pani Grażyna. – Oboje byliśmy związani z pielgrzymką, dzięki pielgrzymce poznaliśmy się – brat Alfred tłumaczy skąd taki pomysł.

W styczniu, czyli ponad pół roku przed planowanym ślubem, pojechali do ks. Pieczki z pytaniem, czy się zgodzi. – Powiedział, że do sierpnia daleko, więc mamy przyjechać w czerwcu. Dodał, że ma nadzielę, że nie pojawi się dzieciątko, skoro to jeszcze osiem miesięcy – śmieją się jubilaci.

Pobrali się w Ujeździe, w grocie maryjnej na placu przy kościele w Studzionce. – Dzień wcześniej przyjechały nasze mamy, które przywiozły stroje. Wcześniej mieliśmy umówiony nocleg u państwa Duk – kontynuuje opowieść siostra Grażyna. Nim wyruszyli na pielgrzymkę wzięli ślub cywilny, a

sakramentalne „tak” wypowiedzieli w środowy poranek, 24 sierpnia 1988 roku, podczas Mszy św. dla pielgrzymów. W uroczystości uczestniczył cały strumień raciborski, wówczas bardzo liczny. – Wszystkich częstowaliśmy kołaczem weselnym. Pielgrzymi pamiętają to do dziś – opowiadają, dodając, że wciąż nie jeden uczestnik pielgrzymki mówi do nich „para młoda”. Po kołaczu było zbieranie na kołyskę, a po ślubie szli dalej ku Jasnej Górze. Część gości do nich dołączyła.

Państwo Ottlik pielgrzymowali w pierwszą, trzecią, piątą, dziesiątą, szesnastą i teraz dwudziestą piątą rocznicę ślubu. Od blisko 24 lat mieszkają w Niemczech, ale starają się tak organizować sobie urlop, by móc powracać na pielgrzym szlak. – Za każdym razem śpiewają na „Sto lat”, a my dzielimy cukierkami – opowiadają. W tym roku ks. Piotr Spallek odprawi w ich intencji Mszę św. na Jasnej Górze.

W strumieniu raciborskim był jeszcze jeden pielgrzymkowy ślub, trzy lata po państwu Ottlik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pobieranie... Pobieranie...